Answer:
c
Explanation:
the cells grow more than the tissue
Answer:
Follows are the solution to this question:
Explanation:
- Fact: In this, the ice is melted at 0 ° C.
- law: It is used to repeated experiments consistently showed which objects marked to both the contrary attract each law.
- Hypothesis: If carbohydrates and nitrogen are combined at 1500 ° C, they interact with one another.
- Theory: Protons, nuclei, or ions are made of Atoms. As these molecules could not be seen explicitly, such legal structure several experimental observations.
Answer:
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ and HCO₃⁻/CO₃²⁻
Explanation:
An acid is a proton donor; a base is a proton acceptor.
Thus, H₃PO₄ is the acid, because it donates a proton to the carbonate ion.
CO₃²⁻ is the base, because it accepts a proton from the phosphoric acid.
The conjugate base is what's left after the acid has given up its proton.
The conjugate acid is what's formed when the base has accepted a proton.
H₃PO₄/H₂PO₄⁻ make one conjugate acid/base pair, and HCO₃⁻/CO₃²⁻ are the other conjugate acid/base pair.
H₃PO₄ + CO₃²⁻ ⇌ H₂PO₄⁻ + HCO₃⁻
acid base conj. conj.
base acid
Answer:
*The model should show the carbon compounds enter as carbon dioxide
*The model should show the carbon compounds exit as 3-carbon molecules
Explanation:
In plants, carbon dioxide (CO2) enters the chloroplast through the stomata and diffuses into the stroma of the chloroplast—the site of the Calvin cycle reactions where sugar is synthesized. The reactions are named after the scientist who discovered them, and reference the fact that the reactions function as a cycle.
Answer:
a) 38.2 % mass
b) 61.8 g solute/100 g solvent
c) 1.65 g/mL
Explanation:
Given the data:
mass of solute = 17.5 g
mass of solvent= 28.3 g
total solution volume= 27.8 mL
a)- mass percent= mass of solute/mass of solution x 100
mass of solution = mass solute + mass solvent = 17.5 g + 28.3 g = 45.8 g
mass % = 17.5 g/45.8 g x 100 = 38.2 % mass
b)- solubility = grams of solute/ 100 g solvent
= 17.5 g x (100 g /28.3 g solvent) = 61.8 g solute/100 g solvent
c)- density = massof solution/total volumesolution = 45.8 g/27.8 mL = 1.65 g/mL