Answer:
Explanation:
Let v be the linear velocity , ω be the angular velocity and I be the moment of inertia of the the puck.
Kinetic energy ( linear ) = 1/2 mv²
Rotational kinetic energy = 1/2 I ω²
I = 1/2 m r² ( m and r be the mass and radius of the puck )
Rotational kinetic energy = 1/2 x1/2 m r² ω²
= 1/4 m v² ( v = r ω )
Total energy
= Kinetic energy ( linear ) + Rotational kinetic energy
= 1/2 mv² + 1/4 m v²
= 3/4 mv²
rotational K E / Total K E = 1/4 m v² / 3/4 mv²
= 1 /3
So 1 /3 rd of total energy is rotational K E.
Answer:

Explanation:
If the stone will reach the top position of flag pole at t = 0.5 s and t = 4.1 s
so here the total time of the motion above the top point of pole is given as

now we have



so this is the speed at the top of flag pole
now we have



now the height of flag pole is given as



<h3><u>Answer</u>;</h3>
= 22°
<h3><u>Explanation</u>;</h3>
- According to Snell's law, the ratio of the sine of the angle of incidence to the sine of the angle of refraction is a constant. The constant value is called the refractive index of the second medium with respect to the first.
- Therefore; Sin i/Sin r = η
In this case; Angle of incidence = 90° -60° =30°, angle of refraction =? and η = 1.33
Thus;
Sin 30 / Sin r = 1.33
Sin r = Sin 30°/1.33
= 0.3759
r = Sin^-1 0.3759
= 22.08
<u>≈ 22°</u>
Answer: c. increased sensitivity to ADH
Explanation:
a. a decline in the number of functional nephrons: With aging the loss of nephron occurs that can be detected by the age related decrease in the glomerular filteration rate.
b. a reduction in the GFR (glomerular filtration rate): The GFR tend to decline in older age even though there is no disease. These people are required to check with the GFR in future.
d. problems with the micturition reflex: With aging people experience problem of bladder control. This leads to leakage or incontinence of urine or urinary retention that is inability to empty the bladder.
e. loss of sphincter muscle tone: With age the sphincter tone may diminish. This results in loss of control and storage capacity. The rectal muscles or sphincter muscles get loose which lead to passage of stool before reaching the washroom.
Answer:
The load has a mass of 2636.8 kg
Explanation:
Step 1 : Data given
Mass of the truck = 7100 kg
Angle = 15°
velocity = 15m/s
Acceleration = 1.5 m/s²
Mass of truck = m1 kg
Mass of load = m2 kg
Thrust from engine = T
Step 2:
⇒ Before the load falls off, thrust (T) balances the component of total weight downhill:
T = (m1+m2)*g*sinθ
⇒ After the load falls off, thrust (T) remains the same but downhill component of weight becomes m1*gsinθ .
Resultant force on truck is F = T – m1*gsinθ
F causes the acceleration of the truck: F= m*a
This gives the equation:
T – m1*gsinθ = m1*a
T = m1(a + gsinθ)
Combining both equations gives:
(m1+m2)*g*sinθ = m1*(a + gsinθ)
m1*g*sinθ + m2*g*sinθ =m1*a + m1*g*sinθ
m2*g*sinθ = m1*a
Since m1+m2 = 7100kg, m1= 7100 – m2. This we can plug into the previous equation:
m2*g*sinθ = (7100 – m2)*a
m2*g*sinθ = 7100a – m2a
m2*gsinθ + m2*a = 7100a
m2* (gsinθ + a) = 7100a
m2 = 7100a/(gsinθ + a)
m2 = (7100 * 1.5) / (9.8sin(15°) + 1.5)
m2 = 2636.8 kg
The load has a mass of 2636.8 kg