The fourth option is correct. Energy is transferred from the fire to the pot, and then to the water, and then to the peas.
Here we have to calculate the heat required to raise the temperature of water from 85.0 ⁰F to 50.4 ⁰F.
10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature from 50.4 ⁰F to 85.0 ⁰F
The amount of heat required to raise the temperature can be obtained from the equation H = m×s×(t₂-t₁).
Where H = Heat, s =specific gravity = 4.184 J/g.⁰C, m = mass = 135.0 g, t₁ (initial temperature) = 50.4 ⁰F or 10.222 ⁰C and t₂ (final temperature) = 85.0⁰F or 29.444 ⁰C.
On plugging the values we get:
H = 135.0 g × 4.184 J/g.⁰C×(29.444 - 10.222) ⁰C
Or, H = 10857.354 J or 10.857 kJ.
Thus 10857.354 J or 10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature.
Answer:
The answer is A (number 1)
Answer:
1. electrons
2. From "Y" to "X"
Explanation:
1. Electrons move between the rod since the electrons are the only charge carriers which are free to move.
2. The particles move from from "Y" to "X" since the electrons are the only charge carriers which are free to move. The positive charge on rod x is due to a deficit of electrons while the negative charge on rod Y is due to the excess of electrons. When the rods come together, the electrons move from "Y" to "X" since the electrons are the only charge carriers which are free to move.