First, we have to calculate the normal forces on different surfaces.The normal force on the 4.00 kg, N1 = (4)(9.8) = 39.2 N. The normal force on the 10.0 kg, N2 = (14)(9.8) = 137.2 N. Looking at the 10.0 kg block, the static forces that counteract the pulling force equals the sum of the friction from the two surfaces. Fc = N1 * 0.80 + N2 * 0.80 = 141.12 N. Since the counter force is less than the pulling force, the blocks start to move and hence, kinetic frictions are considered.
Therefore, f1 = uk * N1 = (0.60)(39.2) = 23.52 N.
Answer:
The time to boil the water is 877 s
Explanation:
The first thing we must do is calculate the external resistance (R) of the circuit, from the description we notice that it is a series circuit, by which the resistors are added
V = i (r + R)
We replace we calculate
r + R = V / i
R = v / i - r
R = 10/12 -0.04
R = 0.793 Ω
We calculate the power supplied
P = V i = I² R
P = 12² 0.793
P = 114 W
This is the power dissipated in the external resistance
We use the relationship, that power is work per unit of time and that work is the variation of energy
P = E / t
t = E / P
t = 100 10³/114
t = 877 s
The time to boil the water is 877 s
We will convert the 1dm3 in terms of cm3 as follows:
1dm^3 = (10 cm)^3
= 1000 cm^3
The mass of platinum is equal to 900 lb.
Then we will convert the mass in terms of grams as follows:
1 lb = 453.6 g
900 = 900 x 453.6 g
= 408240 g
Then density of platinum is equal to 21.4 g/cm^3
We will calculate the volume of platinum in mass 408240 g as follows:
Volume of platinum = mass of platinum / density of platinum
= 408240 g / 21.4 g/cm^3
= 19076.6 cm^3
The total volume of platinum is 19076.6 cm^3
The volume of platinum in 1 L bar is 1000cm^3
So, to calculate the number of bars we will use the formula as follows;
Number of bars = volume of platinum available / volume of platinum required in 1 L bar
= 19076.6 cm^3 / 1000 cm^3
= 19
So, the number of bars are 19.
Electric field strength = resistivity of copper x current density
where
p= 1.72 x 10^-8 <span>ohm meter
diameter = 2.05mm=.00205 m
current = 2.75 A
</span>get first the current density:
current density = current/ cross section area
find the cross section area
cross section area = pi.(d/2)^2;
cross section = 3.3 006x10-6 m^2
substitute the values
current density = 2.75A/3.3006x 10-6m^2
current density=35.55 x1 0^2 A/m^2
Electric field stregnth =1.72 x 10^-8 ohm meter x 35.55 x10^2 A/m^2
Electric field stregnth= 46.415 Volts/m
The electric field strength of copper is 46.415 V/m.