Answer:
0.258 mg of iron remains.
Explanation:
To solve this problem we can use the formula
M₂ = M₀ * 
Where M₂ is the mass remaining, M₀ is the initial mass, and t is time in days.
Using the data given by the problem:
M₂ = 2.000 mg * 
M₂ = 0.258 mg
Molar mass CaCl₂ = 110.98 g/mol
Number of moles:
1 mole CaCl₂ ---------> 110.98 g
n mole CaCl2 ---------> 85.3 g
n = 85.3 / 110.98
n = 0.7686 moles of CaCl₂
Volume = ?
M = n / V
0.788 = 0.7686 / V
V = 0.7686 / 0.788
V = 0.975 L
hope this helps!
Answer:
In the calorimeter, water is the <u>exothermic</u>. The salt LiCI, which will dissolve, is the <u>endothermic</u>. The final temperature of the water after the dissolution of LiCI was <u>lower</u> than the initial temperature, meaning the process is <u>exothermic</u>. In the microscopic view of the disspolution of LiCI, water molecules were seen to move <u>slowly</u> as they <u>gained </u>energy.
Explanation:
Exothermic is a process in which heat is released during the process. Endothermic reactions absorbs heat from surrounding during a chemical process. The dissolution of salt into water is an exothermic reaction. During this process heat is release and water molecules are broken down which are surrounded by salt ions.
I can’t access the pictures. Sorry!
Answer:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
Explanation:
Carbon=5, hydrogen=12, oxygen=16
In order to effectively count the number of atoms, we look at the equation closely and take note of the stoichiometric coefficients of each reactant as this influences the number of atoms of that element present.
For instance, oxygen is diatomic and has a stoichiometric coefficient of 8. This implies the there are sixteen atoms of oxygen altogether.
Note that the left hand side refers to the reactants side.