Answer:
q = - 93.334 nC
Explanation:
GIVEN DATA:
Radius of ring 73 cm
charge on ring 610 nC
ELECTRIC FIELD p FROM CENTRE IS AT 70 CM
E = 2000 N/C
Electric field due tor ring is guiven as
![E = \frac{KQx}{[x^2+ R^2]^{3/2}}](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%3D%20%5Cfrac%7BKQx%7D%7B%5Bx%5E2%2B%20R%5E2%5D%5E%7B3%2F2%7D%7D)

E1 = 3714.672 N/C
electric field due to point charge q



now the eelctric charge at point P is
E = E1 + E2
solving for q
q = - 93.334 nC
Answer:
v_avg = 2.9 cm/s
Explanation:
The average velocity of the object is the sum of the distance of all its trajectories divided the time:

x_all is the total distance traveled by the object. In this case you have that the object traveled in the first trajectory 165cm-15cm = 150cm, and in the second one, 165cm - 25cm = 140cm
Then, x_all = 150cm + 140cm = 290cm
The average velocity is, for t = 100s

hence, the average velocity of the object in the total trajectory traveled is 2.9 cm/s
Answer:
The coefficient of kinetic friction 
Explanation:
From the question we are told that
The length of the lane is 
The speed of the truck is 
Generally from the work-energy theorem we have that

Here N is the normal force acting on the truck which is mathematically represented as
is the change in kinetic energy which is mathematically represented as
=>
=>

=> 
=> 
Complete Question
The complete question is shown on the first and second uploaded image
Answer:
The power created is 
Explanation:
From the question we are told that
The that the average power is mathematically represented as

Where W is is the Workdone which is mathematically represented as

Where F is the applies force and s is the displacement due to the force
So

Now this displacement can be represented mathematically as

Where
is the average velocity and
is the time taken
So

=> 
The velocity would switch on the cars