Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
Answer:
Energy would be absorbed.
Explanation:
Lattice energy is defined as the energy required to break apart an ionic solid and convert its component atoms into gaseous ions. That is what you're doing in:
KCl (s) → K⁺(g) + Cl⁻(g)
The energy you require to obtain this reaction is 701 kJ/mol. As the value is positive, <em>energy would be absorbed.</em>
<em />
I hope it helps!
<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions
Answer:
Almost all corn oil is expeller-pressed
Explanation:
then solvent-extracted using hexane or 2-methylpentane (isohexane). The solvent is evaporated from the corn oil, recovered, and re-used. After extraction, the corn oil is then refined by degumming and/or alkali treatment, both of which remove phosphatides.Oct 16, 2020