Answer:
r = 4.21 10⁷ m
Explanation:
Kepler's third law It is an application of Newton's second law where the forces of the gravitational force, obtaining
T² = (
) r³ (1)
in this case the period of the season is
T₁ = 93 min (60 s / 1 min) = 5580 s
r₁ = 410 + 6370 = 6780 km
r₁ = 6.780 10⁶ m
for the satellite
T₂ = 24 h (3600 s / 1h) = 86 400 s
if we substitute in equation 1
T² = K r³
K = T₁²/r₁³
K =
K = 9.99 10⁻¹⁴ s² / m³
we can replace the satellite values
r³ = T² / K
r³ = 86400² / 9.99 10⁻¹⁴
r = ∛(7.4724 10²²)
r = 4.21 10⁷ m
this distance is from the center of the earth
Electric current in a solid metal conductor is caused by the movement of electric charge. An electric current is the flow of electric charge. An electron current, the flow of electrons, contributes to an electric current since the electron 'carries' negative electric charge. The flow of ions also contributes to an electric current in, for example, the electrolyte of an electrochemical cell.
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.
You can reason it out like this:
-- The car starts from rest, and goes 8 m/s faster every second.
-- After 30 seconds, it's going (30 x 8) = 240 m/s.
-- Its average speed during that 30 sec is (1/2) (0 + 240) = 120 m/s
-- Distance covered in 30 sec at an average speed of 120 m/s
= 3,600 meters .
___________________________________
The formula that has all of this in it is the formula for
distance covered when accelerating from rest:
Distance = (1/2) · (acceleration) · (time)²
= (1/2) · (8 m/s²) · (30 sec)²
= (4 m/s²) · (900 sec²)
= 3600 meters.
_________________________________
When you translate these numbers into units for which
we have an intuitive feeling, you find that this problem is
quite bogus, but entertaining nonetheless.
When the light turns green, Andy mashes the pedal to the metal
and covers almost 2.25 miles in 30 seconds.
How does he do that ?
By accelerating at 8 m/s². That's about 0.82 G !
He does zero to 60 mph in 3.4 seconds, and at the end
of the 30 seconds, he's moving at 534 mph !
He doesn't need to worry about getting a speeding ticket.
Police cars and helicopters can't go that fast, and his local
police department doesn't have a jet fighter plane to chase
cars with.