Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
V₂ =31.8 mL
Explanation:
Given data:
Initial volume of gas = 45 mL
Initial temperature = 135°C (135+273 =408 K)
Final temperature = 15°C (15+273 =288 K)
Final volume of gas = ?
Solution:
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 45 mL × 288 K / 408 k
V₂ = 12960 mL.K / 408 K
V₂ =31.8 mL
Answer:
The answer to your question is: 1, 2, 1, 2
Explanation:
1 Fe(s) + 2 Na⁺(aq) → 1 Fe²⁺(aq) + 2 Na(s)
Fe⁰ - 2e⁻ ⇒ Fe⁺² Oxidases
Na⁺ + 1 e⁻ ⇒ Na⁰ Reduces
1 x ( 1 Fe⁰ ⇒ 1 Fe⁺²) Interchange number of
2 x ( 2Na⁺ ⇒ 2 Na⁰ ) electrons
Answer:
Ok:
Explanation:
So, you can use the Henderson-Hasselbalch equation for this:
pH = pKa + log(
) where A- is the conjugate base of the acid. In other words, A- is the deprotonated form and HA is the protonated.
We can solve that
1 = log(
) and so 10 =
or 10HA = A-. For every 1 protonated form of adenosine (HA), there are 10 A-. So, the percent in the protonated form will be 1(1+10) or 1/11 which is close to 9 percent.
The unites of measurement in a data table should be shown in the headings of some columns.