Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
Answer:
<h2>
The potential difference increases </h2>
Explanation:
from the relation 
where E= electric field (force per coulomb)
V= voltage
d= distance
Hence the voltage is going to be V= E×d.
Therefore this means that increasing the distance increases the voltage.
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


1. Confident in Reasoning: Douglas is truthful of his reasoning skills to yield good judgments.
2. Analytical: <span>Douglas is habitually alert to potential problems and vigilant in anticipating consequences and trying to foresee short-term and long-term outcomes of being primary care taker for his wife. </span>
Answer : The mass of ice melted can be, 3.98 grams.
Explanation :
First we have to calculate the moles of ice.

where,
Q = energy absorbed = 27.2 kJ
= enthalpy of fusion of ice = 6.01 kJ/mol
n = moles = ?
Now put all the given values in the above expression, we get:


Now we have to calculate the mass of ice.

Molar mass of ice = 18.02 g/mol

Thus, the mass of ice melted can be, 3.98 grams.