Answer 1:
Equilibrium constant (K) mathematically expressed as the ratio of the concentration of products to concentration of reactant. In case of gaseous system, partial pressure is used, instead to concentration.
In present case, following reaction is involved:
2NO2 ↔ 2NO + O2
Here, K =
![\frac{[PNO]^2[O2]}{[PNO2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5BPNO%5D%5E2%5BO2%5D%7D%7B%5BPNO2%5D%5E2%7D%20)
Given: At equilibrium, <span>PNO2= 0.247 atm, PNO = 0.0022atm, and PO2 = 0.0011 atm
</span>
Hence, K =
![\frac{[0.0022]^2[0.0011]}{[0.247]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5B0.0022%5D%5E2%5B0.0011%5D%7D%7B%5B0.247%5D%5E2%7D%20)
= 8.727 X 10^-8
Thus, equilibrium constant of reaction = 8.727 X 10^-8
.......................................................................................................................
Answer 2:
Given: <span>PNO2= 0.192 atm, PNO = 0.021 atm, and PO2 = 0.037 atm.
Therefore, Reaction quotient = </span>
![\frac{[PNO]^2[O2]}{[PNO2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5BPNO%5D%5E2%5BO2%5D%7D%7B%5BPNO2%5D%5E2%7D%20)
=
![\frac{[0.021]^2[0.037]}{[0.192]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Cfrac%7B%5B0.021%5D%5E2%5B0.037%5D%7D%7B%5B0.192%5D%5E2%7D%20)
= 4.426 X 10^-4.
Here, Reaction quotient > Equilibrium constant.
Hence, <span>the reaction need to go to
reverse direction to reattain equilibrium </span>
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, we apply the Gay-Lussac's law which allows us to understand the pressure-temperature behavior as a directly proportional relationship:

Thus, we solve for the final pressure P2 to obtain it as shown below:

Hence, we notice that the temperature doubles as well as the pressure.
Best regards.
The formula to find yield is
(Actual Yield)/(Theorectical Yield) x100
Just do the math.
85.22% x 113 = 96.2986
Convert it to 3 significant figures
Ans: 96.3g
When two atoms of this element move towards each other, they will combine in a covalent bond to form a diatomic molecule.
Looking at the electron configuration of the atoms; 1s2 2s2 2p4, we can see that these are atoms of elements in group 16. The elements in group 16 has a general outer electronic configuration of ns2np4. They have a valency of 2.
When two atoms of this element approach each other, they will combine in a covalent bond to form a compound. If this element is depicted as X, the compound formed is X2.
Learn more: brainly.com/question/1527403