The valence electrons are as follows for these groups of elements:
Halogen- SEVEN (halogens are group 7 elements that need one electron for the octet rule to be achieved)
Alkali Metals - ONE (these are group one elements that lose a single electron to form an octet and cation)
Alkaline Earth Metals - TWO (group two elements that lose two electrons to form 2+ cations)
Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
it´s actually Lithium and fluorine / Magnesium and Chlorine / Beryllium and Nitrogen
Sodium-22 remain : 1.13 g
<h3>Further explanation
</h3>
The atomic nucleus can experience decay into 2 particles or more due to the instability of its atomic nucleus.
Usually, radioactive elements have an unstable atomic nucleus.
General formulas used in decay:

T = duration of decay
t 1/2 = half-life
N₀ = the number of initial radioactive atoms
Nt = the number of radioactive atoms left after decaying during T time
half-life = t 1/2=2.6 years
T=15.6 years
No=72.5 g

Answer:
Explanation:
In one of the process, energy is built up from scratch, in the other one, energy is liberated for use by an organism or body.
The first process deals with a metabolic reaction in which energy is liberated:
C₆H₁₂O₆ + 6O₂ → 6CO₂ + 6H₂O + energy
In the above process, energy is liberated when glucose combines with oxygen. The waste products are carbon dioxide and water. This process liberates heat energy which can be used to do work.
In the reverse process:
6CO₂ + 6H₂O → C₆H₁₂O₆ + 6O₂
This process stores energy in carbon chains as chemical energy. It is this energy that is released in the first process.
Therefore, we can see that the first process liberates energy and the reverse process stores energy.