Answer:
The tension in the rope is 281.60 N.
Explanation:
Given that,
Length = 3.0 m
Weight = 600 N
Distance = 1.0 m
Angle = 60°
Consider half of the ladder,
let tension be T, normal reaction force at ground be F, vertical reaction at top hinge be Y and horizontal reaction force be X.
....(I)
.....(II)
On taking moment about base

Put the value into the formula


....(III)
We need to calculate the force for ladder


We need to calculate the tension in the rope
From equation (3)




Hence, The tension in the rope is 281.60 N.
Answer:
a. The temperature of the copper changed more than the temperature of the water.
Explanation:
Because we're only considering the isolated system cube-water, the heat of the system should be constant, that implies the heat the cube loses is equal the heat the water gains (because by zero law of thermodynamics heat (Q) flows from hot body to cold body until reach thermal equilibrium and T1>T2). So:
(1)
But Q is related with mass (m), specific heat (c) and changes in temperature (
)in the next way:
(2)
Using (2) on (1):



Because we have an equality and 0.385 < 4.186 then
to conserve the equality
If Earth was twice as far from the sun, the force of gravity attracting the Earth to the sun would be only one-quarter as strong. The correct answer will be C.
Answer:
25.82 m/s
Explanation:
We are given;
Force exerted by baseball player; F = 100 N
Distance covered by ball; d = 0.5 m
Mass of ball; m = 0.15 kg
Now, to get the velocity at which the ball leaves his hand, we will equate the work done to the kinetic energy.
We should note that work done is a measure of the energy exerted by the baseball player.
Thus;
F × d = ½mv²
100 × 0.5 = ½ × 0.15 × v²
v² = (2 × 100 × 0.5)/0.15
v² = 666.67
v = √666.67
v = 25.82 m/s