First lets calculate the moles of aluminum (molar mass is 27 gram/mol):
n = m/M = 14.9 / 27 = 0.551 mole of Al
According to the reaction between sulfuric acid and aluminum:
From 2 moles of aluminum ==> we get 3 moles of Hydrogen gas
so, let's do cross multiplication
0.551 ==> 0.551 * 3/2 = 0.83 mole of H2
So, from this reaction we got 0.83 mole of H2 gas
knowing that the molar mass of H2 is 2 gram/mol, the mass of the gas is.
m = n * M = 0.83 * 2 = 1.66 gram of H2
Answer:
The answer is 0.046 mol.
Explanation:
By looking at the balanced equation, you can form a ratio of lithium chloride and lithium bromide using the coefficient value :
ratio of lithium bromide <u>(</u>2LiBr)
= 2
ratio of lithium chloride (2LiCl)
= 2
So the ratio is 2 : 2 then simplify into 1 : 1 . Which means that 1 mol of lithium bromide is equal to 1 mole of lithium chloride.
In this case, 0.046 mol of lithium bromide will form <u>0</u><u>.</u><u>0</u><u>4</u><u>6</u><u> </u><u>m</u><u>o</u><u>l</u> of lithium chloride.
Answer:
Convection is the primary way heat travels through appliances. Convection is the primary way heat travels through liquids and gasses. Convection is the primary way heat travels through rays.
Explanation:
KE = mv2
2
KE = ? J
m = 1.5 kg
v = 55 m/s
KE = 1.5 kg x (55 m/s)2
2
KE = 2,268.75 J