Answer:
Mass of shot (m) = 4 kg
Explanation:
Given:
Velocity (v) = 15 m/s
Mechanical kinetic energy (K.E) = 450 J
Find:
Mass of shot (m) = ?
Computation:
Mechanical kinetic energy (K.E) = 1/2mv²
Mechanical kinetic energy (K.E) = [1/2](m)(15)²
450 = [1/2](m)(15)²
900 = 225 m
Mass of shot (m) = 4 kg
Answer:
Explanation:
When a ray of light travels into rarer medium from the denser medium and the angle of refraction is 90° so the angle of incidence in the denser medium is called critical angle for that pair of media.
Here, the angle of refraction is 90°, so the angle of incidence C is called the angle of incidence which is equal to the critical angle.
Answer:

Explanation:
Given that
J(r) = Br
We know that area of small element
dA = 2 π dr
I = J A
dI = J dA
Now by putting the values
dI = B r . 2 π dr
dI= 2π Br² dr
Now by integrating above equation


Given that
B= 2.35 x 10⁵ A/m³
r₁ = 2 mm
r₂ = 2+ 0.0115 mm
r₂ = 2.0115 mm

By putting the values


1) Focal length
We can find the focal length of the mirror by using the mirror equation:

(1)
where
f is the focal length

is the distance of the object from the mirror

is the distance of the image from the mirror
In this case,

, while

(the distance of the image should be taken as negative, because the image is to the right (behind) of the mirror, so it is virtual). If we use these data inside (1), we find the focal length of the mirror:

from which we find

2) The mirror is convex: in fact, for the sign convention, a concave mirror has positive focal length while a convex mirror has negative focal length. In this case, the focal length is negative, so the mirror is convex.
3) The image is virtual, because it is behind the mirror and in fact we have taken its distance from the mirror as negative.
4) The radius of curvature of a mirror is twice its focal length, so for the mirror in our problem the radius of curvature is:
We know the equation of motion v = u+ at, where v is the final velocity, u is the initial velocity, a is the acceleration and t is the time taken.
In this case Final velocity = -3.1 m/s, negative sign indicates it is pointing downward.
acceleration = - 3.7m/
. Negative means acceleration is towards center of planet Mars.
Time taken = 3 seconds

So jumping velocity of Julia = 8 m/s