Answer:
The electric field strength is 
Solution:
As per the question:
Area of the electrode, 
Charge, q = 50 nC = ![50\times 10^{- 9} C[/etx]Distance, x = 2 mm = [tex]2\times 10^{- 3} m](https://tex.z-dn.net/?f=50%5Ctimes%2010%5E%7B-%209%7D%20C%5B%2Fetx%5D%3C%2Fp%3E%3Cp%3EDistance%2C%20x%20%3D%202%20mm%20%3D%20%5Btex%5D2%5Ctimes%2010%5E%7B-%203%7D%20m)
Now,
To calculate the electric field strength, we first calculate the surface charge density which is given by:

Now, the electric field strength of the electrode is:

where



Answer:
The temperature of the cooler substance was close to the room temperature. Therefore, the system experienced less change
Explanation:
Generally, in a closed system containing two bodies at different temperatures, there is a flow of heat energy from the body at a higher temperature to the body at a lower temperature. The effect is more significant when there is a large temperature difference between the bodies. However, if the temperature difference is small or insignificant, the change will be less.
Answer:
A. 12 m/s
Explanation:
Let’s remember that the definition of velocity is the variation of position of an object respect with to time. We know that the boy dropped the stone when the boat was 27 meters from the bridge and the stone hit the water 3 meters in front of the boat. So, the Boat must have traveled x=27 m-3m=24 m. The next step is calculating the amount of time that took the boat to make that travel; coincidentally, it is the same time that takes the stone to reach the water.
The equation that describes the motion of the stone is:
y = y_0 + v_0 * t+1/2 * a * t^2
The boy drops the stone from rest, so we can say that v_0=0. We can fixate the reference line on top of the bridge, so y_0=0 as well. The equation will be then:
-19,6 m = -1/2 * 9,8 m/s^2 * t^2
t^2= -(19,6 m)/(-4,9 m/s^2) = 4,012 s^2
t=√(4,012 s^2) = 2,003 s
Knowing the time that takes the stone to reach the water, that is the same that time that the boat uses to travel the 24 meters. The velocity of the boat is:
v = ∆x/∆t = (27 m-3 m)/(2,003 s-0s) = 11,9816 m/s ≈ 12 m/s
Have a nice day! :D