To determine the time it takes to completely vaporize the given amount of water, we first determine the total heat that is being absorbed from the process. To do this, we need information on the latent heat of vaporization of water. This heat is being absorbed by the process of phase change without any change in the temperature of the system. For water, it is equal to 40.8 kJ / mol.
Total heat = 40.8 kJ / mol ( 1.50 mol ) = 61.2 kJ of heat is to be absorbed
Given the constant rate of 19.0 J/s supply of energy to the system, we determine the time as follows:
Time = 61.2 kJ ( 1000 J / 1 kJ ) / 19.0 J/s = 3221.05 s
If the patient has to take 2 tablets every 8 hours for 7 days.
24/8=3 3*2=6
this means that he patient will have to take 6 tablets every day.
6*7=42 And the patient must take 42 tablets in all 7 days
Hope this helps! :)
Answer:
474.3 cm³
Explanation:
Given data:
Initial volume of chlorine gas = 568 cm³
Initial temperature = 25°C
Final volume = ?
Final temperature = -25°C
Solution:
Initial temperature = 25°C (25+273 = 297 K)
Final temperature = -25°C (-25 +273 = 248 K)
The given problem will be solve through the Charles Law.
According to this law, The volume of given amount of a gas is directly proportional to its temperature at constant number of moles and pressure.
Mathematical expression:
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₁ = Initial volume
T₁ = Initial temperature
V₂ = Final volume
T₂ = Final temperature
Now we will put the values in formula.
V₁/T₁ = V₂/T₂
V₂ = V₁T₂/T₁
V₂ = 568 cm³ × 248 K /297 K
V₂ = 140864 cm³.K / 297 K
V₂ = 474.3 cm³
Answer:
energy is released in the reaction.
Explanation:
They have the same amounts of electrons