Here if we consider bullet and gun as a system then we can say that momentum of the system will remain conserved
so we will have

now we know that




now we will have



so gun will recoil with speed 6.67 m/s
Answer:
Explanation:
Voltage, V = 12 V
Charge, q = 2 micro coulomb = 2 x 10^-6 C
Work = energy
W = 0.5 x q x V
W = 0.5 x 2 x 10^-6 x 12
W = 12 x 10^-6 J
Answer:
The velocity of the collar will be 3.076 ft/s
Explanation:
Given data
weight of the disk, Wa = 20lb
weight of rod BC, Wbc = 4lb
weight of collar, Wc = 1lb
Considering the equation of equilibrium
Vb = 1.5Wbc
Wa = 1.875 Wbc
to calculate the velocity of the collar using energy conservation equation
T1 + V1 = T2 + V2
=>
=>
=>
Wbc = 1.18rad/sec
i.e.

= 3.076 ft/ s
Answer:
Explanation:
Total mass of cable m = 190 x .402 = 76.38 lb
moment of inertial due to this cable = m r²
= 76.38 x (14/12)²
= 103.96 lb ft²
moment of inertia of empty spoon
= mR² where R is radius of gyration
= 65 x (11 / 12 )²
= 54.61 lb ft²
Total moment of inertia I = 158.57 lb ft²
Net force applied = force applied - frictional force
= 33 - 15 = 18 lb
= 18 x 32 poundal
= 576 poundal
Torque applied = force x radius
= 576 x 14/12
= 672 unit
Angular acceleration = torque / total moment of inertia
= 672 / 158.57
= 4.238 radian / s²
In this question, you are given the energy( 500,000btus) and the temperature difference( 100F-20F= 80F). You are asked to find the volume of water.
1 BTU mean 1 degree of F increased for 1 pound mass. First, we can calculate the mass of the water in lb unit. The calculation would be:
mass= energy/temperature increase = 500,000/80= 6250lb.
Then we need to convert the weight into gallons. The calculation would be:
6250lb x kg/2.204lb x 1kg/m3 x 264.172 gallons/m3= 3638969.3 gallons