Answer:
r = 71.8⁰
Explanation:
given,
refractive index of the glass 1 = 1.70
refractive index of glass 2 = 1.58
angle of incidence = 62°
angle of refraction =?
using Snell's law


1.7 ×sin 62 ^0 = 1.58× sin r

sin r = 0.95
r = sin⁻¹(0.95)
r = 71.8⁰
angle of refraction =r = 71.8⁰
Answer:
<u></u>
- <u>1. The potential energy of the swing is the greatest at the position B.</u>
- <u>2. As the swing moves from point B to point A, the kinetic energy is increasing.</u>
Explanation:
Even though the syntax of the text is not completely clear, likely because it accompanies a drawing that is not included, it results clear that the posittion A is where the seat is at the lowest position, and the position B is upper.
The gravitational <em>potential energy </em>is directly proportional to the height of the objects with respect to some reference altitude. Thus, when the seat is at the position A the swing has the smallest potential energy and when the seat is at the <em>position B the swing has the greatest potential energy.</em>
Regarding the forms of energy, as the swing moves from point B to point A, it is going downward, gaining kinetic energy (speed) at the expense of the potential energy (losing altitude). When the seat passes by the position A, the kinetic energy is maximum and the potential energy is miminum. Then the seat starts to gain altitude again, losing the kinetic energy and gaining potential energy, up to it gets to the other end,
I'm not quite sure what happens to Fay so I didn't finish but hope it helps
Answer:
There would be a pressure drop in the direction of the higher opening. This will force air to move in from the lower opening and force it to leave through the higher opening. This will create a convectional movement of air, cooling and ventilating the tunnel.
Explanation:
This is in accordance with bernoulli's law of fluid flow which states that the pressure exerted by a moving fluid is lesser than it would exert if it were at rest.

Actually Welcome to the concept of Efficiency.
Here we can see that, the Input work is given as 2.2 x 10^7 J and the efficiency is given as 22%
The efficiency is => 22% => 22/100.
so we get as,
E = W(output) /W(input)
hence, W(output) = E x W(input)
so we get as,
W(output) = (22/100) x 2.2 x 10^7
=> W(output) = 0.22 x 2.2 x 10^7 => 0.484 x 10^7
hence, W(output) = 4.84 x 10^6 J
The useful work done on the mass is 4.84 x 10^6 J