Answer:
2.76 × 10⁻¹¹
Explanation:
I don’t have access to the ALEKS Data resource, so I used a different source. The number may be different from yours.
1. Calculate the free energy of formation of CCl₄
C(s)+ 2Cl₂(g)→ CCl₄(g)
ΔG°/ mol·L⁻¹: 0 0 -65.3
ΔᵣG° = ΔG°f(products) - ΔG°f(reactants) = -65.3 kJ·mol⁻¹
2. Calculate K

T = (25.0 + 273.15) K = 298.15 K

From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
Answer:
1219.5 kj/mol
Explanation:
To reach this result, you must use the formula:
ΔHºrxn = Σn * (BE reactant) - Σn * (BE product)
ΔHºrxn = [1 * (BE C = C) + 2 * (BE C-H) + 5/2 * (BE O = O)] - [4 * (BE C = O) + 2 * (BE O-H).
The BE values are:
BE C = C: 839 kj / mol
BE C-H: 413 Kj / mol
BE O = O: 495 kj / mol
BE C = O = 799 Kj / mol
BE O-H = 463 kj / mol
Now you must replace the values in the above equation, the result of which will be:
ΔHºrxn = [1 * 839 + 2 * (413) + 5/2 * (495)] - [4 * (799) + 2 * (463) = 1219.5 kj/mol
to the proper number of significant figures) to the following? (12.67+19.2)(3.99)/(1.36+ 11.366).
Answer:
The awnser is A.
Explanation:
I got it right on edgenuity. If im wrong sorry ;-;