Answer:
4.8 g/mL is the density of chloroform vapor at 1.00 atm and 298 K.
It is from condensation from the air where the glass of cold milk is.
Explanation:
We assume you are converting between grams ZnSO4 and mole. You can view more details on each measurement unit: molecular weight of ZnSO4 or mol This compound is also known as Zinc Sulfate. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 grams ZnSO4 is equal to 0.0061941519772353 mole.
Answer:
0.01M
Explanation:
Given paramters:
Volume of FeCl₂ = ?
Concentration = 0.945M
Number of molecules of O₂ = 4.32 x 10²¹molecules
Solution:
The balanced reaction equation is given below:
4FeCl₂ + 3O₂ → 2Fe₂O₃ + 4Cl₂
Now, to solve the problem we use mole relationship between the compounds.
We work from the known to the unknown compounds. Here, the known is the oxygen gas because from the given parameters we can estimate the number of moles of the reacting gas.
number of moles of O₂ = 
number of moles of O₂ = 
number of moles of O₂ = 0.007mole
now, from the reaction equation we find the number of moles of the FeCl₂:
3 mole of O₂ reacted with 4 moles of FeCl₂
0.007mole of O₂ reacted with
= 0.0096mole O₂
Now to find the volume of FeCl₂ we use the expression below;
volume of FeCl₂ = 
= 
= 0.01L
Answer is 3.306 Pa.
<em>Explanation:</em>
This is a simple unit conversion problem.
1 atm = 760 mmHg = 101325 Pa
Hence,
0.0248 mmHg = (101325 Pa / 760 mmHg) x 0.0248 mmHg
= 3.306 Pa
Pressure can be measured by using many units such as atm, Pa, torr, bar, cmHg, mmHg and so on.
The relationships among those units as follows
1 atm = 101325 Pa = 1.01325 bar = 760 torr, 760 mmHg = 76 cmHg