Answer:
2.83 g
Explanation:
At constant temperature and pressure, Using Avogadro's law
Given ,
V₁ = 2.12 L
V₂ = 3.12 L
n₁ = 0.120 moles
n₂ = ?
Using above equation as:



n₂ = 0.17660 moles
Molar mass of methane gas = 16.05 g/mol
So, Mass = Moles*Molar mass = 0.17660 * 16.05 g = 2.83 g
<u>2.83 g are in the piston.</u>
Given that there is 48 liters of gasoline to be burned and that 45 kJ of energy is released per gram of gasoline burned, the amount of energy that the gasoline fuel produces can then be calculated, First, we convert 48 liters of gasoline to units of mass (grams) in order to use the given conversion of 45 kJ per gram of gasoline. To do this, we use the density of gasoline which is 0.77 g/mL. The following expression is then used:
48 L gasoline x 1000 mL/L x 0.77 g/mL x 45 kJ/g gasoline = 1663200 kJ
<span>The amount of energy produced by burning 48 L of gasoline was then determined to be 1663200 kJ. </span>
Explanation:
A volatile substance is defined as the substance which can easily evaporate into the atmosphere due to weak intermolecular forces present within its molecules.
Whereas a flammable substance is defined as a substance which is able to catch fire easily when it comes in contact with flame.
Hence, when we heat a flammable or volatile solvent for a recrystallization then it should be kept in mind that should heat the solvent in a stoppered flask to keep vapor away from any open flames so that it won't catch fire.
And, you should ensure that no one else is using an open flame near your experiment.
Thus, we can conclude that following statements are correct:
- You should heat the solvent in a stoppered flask to keep vapor away from any open flames.
- You should ensure that no one else is using an open flame near your experiment.
Answer:
Homemade soaps
Restaurant grade cleaners
Alcohol.
Explanation:
The two options are a mixture of more than one chemical constituents.
Soap is made from saponification reaction of of hydrocarbons and then mixed with other ingredients for better usability, and cleaning agent have one or more substances dissolved in another.
Answer : 
Explanation : To convert amu i.e. atomic mass unit in grams we have the conversion factor as 1 amu = 
we know the mass of the proton is 1.0073 amu
So converting it into grams we have to multiply;
1.0073 amu X
= 
Now, Volume = 1/6πd³ as diameter is given as
converting it to cm will require to multiply with 100
∴ Volume = 1/6π
Hence, volume = 
Therefore, Density = mass / volume
∴ Density = 
Therefore, Density will be
.