<span>Methane, answer c, can be decomposed by chemical means because methane is a compound. Methane is made up of one atom of carbon and four atoms of hydrogen. Compounds can be broken down. Cobalt, krypton, and zirconium are all elements, and elements cannot be chemically decomposed.</span>
Answer: 19.4 mL Ba(OH)2
Explanation:
H2(g) + Cl2(g) --> 2HCl(aq) (make sure this equation is balanced first)
At STP, 1 mol gas = 22.4 L gas. Use this conversion factor to convert the 100. mL of Cl2 to moles.
0.100 L Cl2 • (1 mol / 22.4 L) = 0.00446 mol Cl2
Use the mole ratio of 2 mol HCl for every 1 mol Cl2 to find moles of HCl produced.
0.00446 mol Cl2 • (2 mol HCl / 1 mol Cl2) = 0.00892 mol HCl
HCl is a strong acid and Ba(OH)2 is a strong base so both will completely ionize to release H+ and OH- respectively. You need 0.00892 mol OH- to neutralize all of the HCl. Note that one mole of Ba(OH)2 contains 2 moles of OH-.
0.00892 mol OH- • (1 mol Ba(OH)2 / 2 mol OH-) • (1 L Ba(OH)2 / 0.230 M Ba(OH)2) = 0.0194 L = 19.4 mL Ba(OH)2
Answer:
1.98 M
Explanation:
Given data
- Initial volume (V₁): 93.2 mL
- Initial concentration (C₁): 2.03 M
- Volume of water added: 3.92 L
Step 1: Convert V₁ to liters
We will use the relationship 1 L = 1000 mL.

Step 2: Calculate the final volume (V₂)
The final volume is the sum of the initial volume and the volume of water.

Step 3: Calculate the final concentration (C₂)
We will use the dilution rule.
