Answer: 19.4 mL Ba(OH)2
Explanation:
H2(g) + Cl2(g) --> 2HCl(aq) (make sure this equation is balanced first)
At STP, 1 mol gas = 22.4 L gas. Use this conversion factor to convert the 100. mL of Cl2 to moles.
0.100 L Cl2 • (1 mol / 22.4 L) = 0.00446 mol Cl2
Use the mole ratio of 2 mol HCl for every 1 mol Cl2 to find moles of HCl produced.
0.00446 mol Cl2 • (2 mol HCl / 1 mol Cl2) = 0.00892 mol HCl
HCl is a strong acid and Ba(OH)2 is a strong base so both will completely ionize to release H+ and OH- respectively. You need 0.00892 mol OH- to neutralize all of the HCl. Note that one mole of Ba(OH)2 contains 2 moles of OH-.
0.00892 mol OH- • (1 mol Ba(OH)2 / 2 mol OH-) • (1 L Ba(OH)2 / 0.230 M Ba(OH)2) = 0.0194 L = 19.4 mL Ba(OH)2
The chemical formula for ammonia is NH3. So first, you need to find the molar mass of ammonia (how many grams in one mole).
N=14g
H3=3g
So one mole of NH3 is 17 grams, you can divide 82.9 grams by 17 grams to find the number of molecules. The answer should be 4.876 moles (molecules) of ammonia. Hope this helps!
Answer:
650 grams
Explanation:
Given that acetylene gas reacts with oxygen to produce caobon dioxide, water and heat and the unbalnced equation is

Gram-formula mass of
g/mol
So, mass of 1 mole of acelylene is 26 grams
Therefore, mass of 25 moles of acelylene=25x26=650 grams
Hence, the mass of 25 moles of acelylene is 650 grams
Answer:
The mass left after 24.6 years is 25.0563 grams
Explanation:
The given parameters are;
The mass of the hydrogen-3 = 100 grams
The half life of hydrogen-3 which is also known as = 12.32 years
The formula for calculating half-life is given as follows;

Where;
N(t) = The mass left after t years
N₀ = The initial mass of the hydrogen-3 = 100 g
t = Time duration of the decay = 24.6 years
= Half-life = 12.32 years

The mass left after 24.6 years = 25.0563 grams.
Answer:
429.4 kJ are absorbed in the endothermic reaction.
Explanation:
The balanced chemical equation tells us that 1168 kJ of heat are absorbed in the reaction when 4 mol of NH₃ (g) react with 5 mol O₂ (g).
So what we need is to calculates how many moles represent 25 g NH₃(g) and calculate the heat absorbed. (NH₃ is the limiting reagent)
Molar Mass NH₃ = 17.03 g/mol
mol NH₃ = 25.00 g/ 17.03 g/mol = 1.47 mol
1168 kJ /4 mol NH₃ x 1.47 mol NH₃ = 429.4 kJ