<u>Given:</u>
Initial volume of He, V1 = 19.2 L
Initial mass of He, m1 = 0.0860 g
Mass of He removed = 0.205 g
<u>To determine:</u>
The new volume of He i.e V2
<u>Explanation:</u>
Based on Avogadro's law:
Volume of a gas is directly proportional to the # moles of the gas
Volume (V) α moles (n) -----(1)
Atomic mass of He = 4 g/mol
Initial moles of He, n1 = 0.860 g/4 g.mol-1 = 0.215 moles
Final moles of He, n2 = (0.860-0.205)g/4 g.mol-1 = 0.164 moles
Based on eq(1) we have:
V1/V2 = n1/n2
V2 = V1 n2/n1 = 19.2 L * 0.164 moles/0,215 moles = 14.6 L
Ans: New volume is 14.6 L
Answer:
Yes
Explanation:
1. Mass of 0.60 mol of AuCl₃

2. Mass of AuCl₃ in 750 mL
The solubility of AuCl₃ is 68 g/100 mL.
In 750 mL of water, you can dissolve

∴ Yes, 750 mL of water can dissolve 0.60 mol of AuCl₃.
94.20 g/3.16722 mL = 29.74 g/mL
The ratio of mass to volume is equal to the substance's density. Thus, 29.74 g/mL is the density of whatever substance it may be. Density does not change for incompressible matter like solid and some liquids. Although, it may be temperature dependent.
Answer:- 0.138 M
Solution:- The buffer pH is calculated using Handerson equation:

acts as a weak acid and
as a base which is pretty conjugate base of the weak acid we have.
The acid hase two protons(hydrogen) where as the base has only one proton. So, we could write the equation as:

Phosphoric acid gives protons in three steps. So, the above equation is the second step as the acid has only two protons and the base has one proton.
So, we will use the second pKa value. The acid concentration is given as 0.10 M and we are asked to calculate the concentration of the base to make a buffer of exactly pH 7.00.
Let's plug in the values in the equation:



Taking antilog:


On cross multiply:
[base] = 1.38(0.10)
[base] = 0.138
So, the concentration of the base that is
required to make the buffer is 0.138M.
<span>n this order, Ď=1.8gmL, cm=0.5, and mole fraction = 0.9
First, let's start with wt%, which is the symbol for weight percent. 98wt% means that for every 100g of solution, 98g represent sulphuric acid, H2SO4.
We know that 1dm3=1L, so H2SO4's molarity is
C=nV=18.0moles1.0L=18M
In order to determine sulphuric acid solution's density, we need to find its mass; H2SO4's molar mass is 98.0gmol, so
18.0moles1Lâ‹…98.0g1mole=1764g1L
Since we've determined that we have 1764g of H2SO4 in 1L, we'll use the wt% to determine the mass of the solution
98.0wt%=98g.H2SO4100.0g.solution=1764gmasssolution→
masssolution=1764gâ‹…100.0g98g=1800g
Therefore, 1L of 98wt% H2SO4 solution will have a density of
Ď=mV=1800g1.0â‹…103mL=1.8gmL
H2SO4's molality, which is defined as the number of moles of solute divided by the mass in kg of the solvent; assuming the solvent is water, this will turn out to be
cm=nH2SO4masssolvent=18moles(1800â’1764)â‹…10â’3kg=0.5m
Since mole fraction is defined as the number of moles of one substance divided by the total number of moles in the solution, and knowing the water's molar mass is 18gmol, we could determine that
100g.solutionâ‹…98g100gâ‹…1mole98g=1 mole H2SO4
100g.solutionâ‹…(100â’98)g100gâ‹…1mole18g=0.11 moles H2O
So, H2SO4's mole fraction is
molefractionH2SO4=11+0.11=0.9</span>