Answer:
Mass of shot (m) = 4 kg
Explanation:
Given:
Velocity (v) = 15 m/s
Mechanical kinetic energy (K.E) = 450 J
Find:
Mass of shot (m) = ?
Computation:
Mechanical kinetic energy (K.E) = 1/2mv²
Mechanical kinetic energy (K.E) = [1/2](m)(15)²
450 = [1/2](m)(15)²
900 = 225 m
Mass of shot (m) = 4 kg
Answer:
The final rotation is 2.449 times the initial rotation
Explanation:
Centripetal acceleration and rotation speed of particle is related as
a=rω²
where ω is angular speed and r radius of circle
Rearranging equation
ω=
The initial acceleration is given by
a₁ =100g
The final acceleration of particle is
a₂ = 6 (100g)
=600g
The final and initial rotation speed are related as

ω2=
ω2=2.449ω1
Answer:
last answer
Explanation:
gripping it with the blade facing downward is the most efficient and safe way to use an exacto knife
Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.
Answer:
884Hz
Explanation:
Beats is the absolute difference between two frequencies therefore
Beats = f1-f2
4=f1-880
F1=880+4
F1=884Hz