With gravitational acceleration at 9.8, initial height at 3.5m and distance at 22m the initial horizontal velocity is 26.03 ms and the flight time is .845 seconds
Answer:
Explanation:
To convert gram / centimeter³ to kg / m³
gram / centimeter³
= 10⁻³ kg / centimeter³
= 10⁻³ / (10⁻²)³ kg / m³
= 10⁻³ / 10⁻⁶ kg / m³
= 10⁻³⁺⁶ kg / m³
= 10³ kg / m³
So we shall have to multiply be 10³ with amount in gm / cm³ to convert it into kg/m³
2.33 gram / cm³
= 2.33 x 10³ kg / m³ .