Answer
D 160g
Explanation:
<u>Write the equation:</u>
Combustion reactions use oxygen and release water and heat, so
CH₃OH(g) + O₂(g) → CO₂(g) + H₂O(g)
Balance that:
2CH₃OH(g) + 3O₂(g) → 2CO₂(g) + 4H₂O(g)
<u>Find moles of carbon dioxide:</u>
We need to know the number of moles of CO₂. This rxn is at STP, so at STP one mole of gas = 22.4 liters.
112 L * 1 mol/22.4 L = <em>5 mol CO₂</em>
<u>Find moles of methanol:</u>
Based on the chemical equation, for every 2 mol methanol, there are 2 mol carbon dioxide. So for every 5 mol carbon dioxide, there are 5 mol methanol!
5 mol CO₂ = 5 mol CH₃OH
Molar mass of methanol: 12.01 + 3*1.008 + 16.00 + 1.008 = <em>32.04 g/mol</em>
Moles of methanol: 5 mol * 32.04 g/mol = 160.2 g methanol
≈ 160 mol methanol
Answer:
Polymerization.
Explanation:
Polymerization can be defined as a type of chemical reaction in which molecules that are relatively small in size chemically combine to form a huge chain of molecules.
Simply stated, polymerization refers to a chemical reaction where two or more smaller molecules react to produce larger molecules of the same network or repetitive structural units.
In polymerization, the relatively small molecules are generally referred to as monomers while the larger molecules they produce are known as polymers.
Polymerization is given by the chemical formula;
nA -----> A(n).
In this scenario, Luis uses a stencil to repeat the same design on each wall to form one long grapevine with a bunch of grapes every foot along its length.
Hence, the type of chemical reaction this best model is polymerization because it involved repeating the same design (monomers) to form a long grapevine with a bunch of grapes (polymers).
The amount of substance present in a certain object with a given half-life in terms of h can be expressed through the equation,
A(t) = (A(o))(0.5)^(t/h)
where A(t) is the amount of substance after t years and A(o) is the original amount. In this item we are given that A(t)/A(o) is equal to 0.89. Substituting the known values,
0.89 = (0.5)(t / 5730 years)
The value of t from the equation is 963.34 years.
<em>Answer: 963 years</em>
Grams of Phosphorus = 4.14 grams
Grams of white compound = 27.8 grams
Grams of Chlorine would be = 27.8 - 4.14 = 23.66 grams
Calculating moles which would be grams / molar mass
Molar mass of P = 30.97 grams / moles; Molar mass of Cl = 35.45 grams / moles
Moles of Phosphorus = 4.14 grams / 30.97 grams / moles = 0.1337 moles
Moles of Chlorine = 23.66 grams / 35.45 grams / moles = 0.6674 moles
Calculating the ratios by dividing with the small entity
P = 0.1337 moles / 0.1337 moles = 1
Cl = 0.6674 moles / 0.1337 moles = 5
So the empirical formula would be PCl5
1.
cost in cents
cost = 5m
2.
miles = c + 2