Answer;
The total pressure is 1.107 atm.
Explanation;
The total pressure is the sum of the pressures of the three gases in the flask
Pressure (total) = 0.215 atm + 0.066 atm + 0.826 atm = 1.107 atm
= 1.107 atm.
Answer:
NH₃/NH₄Cl
Explanation:
We can calculate the pH of a buffer using the Henderson-Hasselbalch's equation.
![pH=pKa+log\frac{[base]}{[acid]}](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3DpKa%2Blog%5Cfrac%7B%5Bbase%5D%7D%7B%5Bacid%5D%7D)
If the concentration of the acid is equal to that of the base, the pH will be equal to the pKa of the buffer. The optimum range of work of pH is pKa ± 1.
Let's consider the following buffers and their pKa.
- CH₃COONa/CH3COOH (pKa = 4.74)
The optimum buffer is NH₃/NH₄Cl.
It matches the universal pH indicator and is indicating the proper pH
Answer:
1.98 M
Explanation:
Given data
- Initial volume (V₁): 93.2 mL
- Initial concentration (C₁): 2.03 M
- Volume of water added: 3.92 L
Step 1: Convert V₁ to liters
We will use the relationship 1 L = 1000 mL.

Step 2: Calculate the final volume (V₂)
The final volume is the sum of the initial volume and the volume of water.

Step 3: Calculate the final concentration (C₂)
We will use the dilution rule.
