Answer:
q = - 93.334 nC
Explanation:
GIVEN DATA:
Radius of ring 73 cm
charge on ring 610 nC
ELECTRIC FIELD p FROM CENTRE IS AT 70 CM
E = 2000 N/C
Electric field due tor ring is guiven as
![E = \frac{KQx}{[x^2+ R^2]^{3/2}}](https://tex.z-dn.net/?f=E%20%3D%20%5Cfrac%7BKQx%7D%7B%5Bx%5E2%2B%20R%5E2%5D%5E%7B3%2F2%7D%7D)

E1 = 3714.672 N/C
electric field due to point charge q



now the eelctric charge at point P is
E = E1 + E2
solving for q
q = - 93.334 nC
Answer:
<em>M = l × m</em>
Explanation:
M = total mass
l = total length
m = mass per unit length
Note: The unit of weight in the question i.e. /kgm is wrong. The correct unit is kg/m.
Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²
Answer:

Explanation:
Aceleration is a change on the velocity of the object in a given time.
For this case: the initial velocity is

and the final velocity is :

so, the change in velocity is:

and the change in time , according to the problem:

So, the aceleration is:
