Explanation:
Below is an attachment containing the solution.
Answer:
The specific heat of the alloy 
Explanation:
Mass of an alloy
= 25 gm
Initial temperature
= 100°c = 373 K
Mass of water
= 90 gm
Initial temperature of water
= 25.32 °c = 298.32 K
Final temperature
= 27.18 °c = 300.18 K
From energy balance equation
Heat lost by alloy = Heat gain by water
[
-
] =
(
-
)
25 ×
× ( 373 - 300.18 ) = 90 × 4.2 (300.18 - 298.32)

This is the specific heat of the alloy.
The correct answer is option 2 and 3.
The two scenarios that illustrate the relationship between pressure and volume as described by Boyle’s law are as follows:
2. The volume of an underwater bubble increases as it rises and the pressure decreases.
3. The pressure increases in an inflated plastic bag when the bag is stepped on.
According to Boyle's law, pressure of a gas is inversely proportional to its volume at constant temperature. This means that pressure rises as the volume increases and vice versa.
Options:
monoglycerides
cocamide DEA
folic acid
iron chromium ion
peroxide
lauryl glucoside
disodium phosphate
Answer and Explanation:
The added chemicals are:
- monoglycerides
- folic acid
- iron
- disodium phophates
Monoglycerides are fats added for flavour. Folic cid and iron are vitamins added for nutritional value. disodium phosphate is a food additive for enhancing flavour.
The remaining ingredients are organic based.