Change in velocity = d(v)
d(v) = v2 - v1 where v1 = initial speed, v2 = final speed
v1 = 28.0 m/s to the right
v2 = 0.00 m/s
d(v) = (0 - 28)m/s = -28 m/s to the right
Change in time = d(t)
d(t) = t2 - t1 where t1 = initial elapsed time, t2 = final elapsed time
t1 = 0.00 s
t2 = 5.00 s
d(t) = (5.00 - 0.00)s = 5.00s
Average acceleration = d(v) / d(t)
(-28.0 m/s) / (5.00 s)
(-28.0 m)/s * 1 / (5.00 s) = -5.60 m/s² to the right
Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L
Answer:Radioactive
Explanation:
The radioactive nucleus is the one which does not has enough binding energy to hold the nucleus in a stable state and thus radiates either electron or proton to become a stable element.
A radioactive element is formed when after billions of years such as uranium and thorium. The stability of the nucleus depends upon the opposition of attractive and repulsive force among the nucleus.
the correct choices are
A. The partial pressure of each component above the liquid is given by Raoult's law
and
C. An ideal solution of two volatile liquids can exist over a range of pressures that are limited by the pressure for which only a trace of liquid remains, and the pressure for which only a trace of gas remains
in ideal solution , when two volatile liquids are mixed no energy change takes place in the energy of the solution.