Given two electrons with charge of 1.5x10^-10 m
The electostatic force between them is determined by this formula:
F = kq1q2/r^2
where
k = 9x10^9
q1 = q2 = 1.5x10^-10
r = 2.82x10^-15
F = 9x10^9 * (1.5x10^-10)^2 / 2.82x10^-15
= 71808.51
Answer:Mass of Potassium chloride =1.762g
Explanation:
Mass of empty beaker = 23.100 g
Mass of beaker with Potassium chloride = 24.862g
Mass of Potassium chloride = Final weight - initial weight = Mass of beaker with Potassium chloride - Mass of empty beaker = 24.862-23.100 = 1.762g
Those are the correct steps, young chemist. Don't be discouraged by an insane answer.
HBr reacts with LiOH and forms LiBr and H₂O as the products. The balanced reaction is
LiOH(aq) + HBr(aq) → LiBr(aq) + H₂O(l)
Molarity (M) = moles of solute (mol) / volume of the solution (L)
Molarity of LiOH = 0.205 M
Volume of LiOH = 29.15 mL = 29.15 x 10⁻³ L
Hence,
moles of LiOH = molarity x volume of the solution
= 0.205 M x 29.15 x 10⁻³ L
= 5.97575 x 10⁻³ mol
The stoichiometric ratio between LiOH and HBr is 1 : 1.
Hence,
moles of HBr in 25.0 mL = moles of LiOH added
= 5.97575 x 10⁻³ mol
Hence, molarity of HBr = 5.97575 x 10⁻³ mol / 25.00 x 10⁻³ L
= 0.23903 M
≈ 0.239 M
Hence, the molarity of the HBr is 0.239 M.
Answer:
In the attachment you can find all the possible chemical reactions.
Some reaction can not be obtained by using alkyl halides because halides are weak leaving group which can leave compound during reaction easily but hydroxyl groups is a strong nucleophile which can not leave compound easily. So we can obtain alcohol from ethyl bromide, but we can not obtain hydroxyl ion from ethyl bromide.
Explanation: