Answer:
D. loss of volatiles to the atmosphere
Explanation:
The name magma designates matter in a semi-fluid state - resulting from the fusion of silicates containing dispersed solid gases and minerals and other compounds that make up the rocks, at temperatures between 700 and 1200 ° C - that forms the region beneath the crust. land. When it is inside the earth it is specifically named magma and lava when it is ejected to the surface
There are three systems by which magma can be produced on earth:
<u>
Temperature</u> rise by concentration of r<u>adioactive elements or by friction of lithospheric plates</u>.
<u>
Pressure decrease,</u> since the melting point decreases.
Adding <u>water</u> A rock begins to melt earlier if it contains water because the –OH groups effectively break the Si-O bonds.
A rock is formed by a set of minerals, each of which has a characteristic melting point so a rock does not have a single melting point but a temperature range in which the rock melts into parts, leaving others solid parts. Between the point at which a solid rock begins to melt and the melting end (liquid point) the rock is partially molten.
The rise of magmas depends on their physical-chemical conditions (viscosity, density, volatile element content), on the tectonic peculiarities of the region where they are found and on the rocks to be traversed. Acid magmas are light and viscous, rise easily and cause large deposits. The basic magmas, of greater density, are less viscous and ascend with greater difficulty than the previous ones.
Answer:
The torque on the wrench is 4.188 Nm
Explanation:
Let r = xi + yj where is the distance of the applied force to the origin.
Since x = 18 cm = 0.18 cm and y = 5.5 cm = 0.055 cm,
r = 0.18i + 0.055j
The applied force f = 88i - 23j
The torque τ = r × F
So, τ = r × F = (0.18i + 0.055j) × (88i - 23j) = 0.18i × 88i + 0.18i × -23j + 0.055j × 88i + 0.055j × -23j
= (0.18 × 88)i × i + (0.18 × -23)i × j + (0.055 × 88)j × i + (0.055 × -22)j × j
= (0.18 × 88) × 0 + (0.18 × -23) × k + (0.055 × 88) × (-k) + (0.055 × -22) × 0 since i × i = 0, j × j = 0, i × j = k and j × i = -k
= 0 - 4.14k + 0.0484(-k) + 0
= -4.14k - 0.0484k
= -4.1884k Nm
≅ -4.188k Nm
So, the torque on the wrench is 4.188 Nm
When wool is rubbed with a balloon, the wool is left with a positive charge as electrons have travelled from the wool to the balloon which means the balloon now has a negative charge.
Now that the balloon has a negative charge, you need to know:
The tissue paper originally contains electrons and protons
The fact that the balloon has a negative charge, it will ATTRACT protons because protons are POSITIVE and electrons are NEGATIVE.
So once they are attracted, they will move closer to one another.
Answer:
The flux through the surface of the cube is 
Solution:
As per the question:
Edge of the cube, a = 8.0 cm = 
Volume Charge density, 
Now,
To calculate the electric flux:
(1)
where
= electric flux
= permittivity of free space
Volume Charge density for the given case is given by the formula:
(2)
Volume of cube, 
Thus

Thus from eqn (2), the total charge is given by:


Now, substitute the value of 'q' in eqn (1):
