For nuclear reactions, we determine the energy dissipated from the process from the Theory of relativity wherein energy is equal to the mass defect times the speed of light. We calculate as follows:
E = mc^2 = 0.187456 (3x10^8)^2 = 1.687x10^16 J
Hope this answers the question.
Answer: 2.72 metres
Explanation:
Given that:
frequency of sound F = 123 Hz. wavelength of sound in the air = ?
speed of sound in air V = 334 m/s
Recall that wavelength is the distance covered by the wave after one complete cycle. It is measured in metres, and represented by the symbol λ.
So, apply V = F λ
λ = V /F
λ = 334m/s / 123Hz
λ = 2.72m
Thus, the wavelength of this sound in the air is 2.72 metres
Answer:
a. Her moment of inertia increases and she rotates slower.
Explanation:
As we know that initially when she starts her motion she is in piked position due to which her whole mass is concentrated near the axis of rotation
So here the rotational Inertia of her body will be smaller
Now when is comes closer to the position of landing she extends into layout position due to which her mass will move away from the axis of rotation
Due to this the rotational inertia of her body will increase
now we know that there is no external torque on the system
so here angular momentum must be conserved
So we will have

so if rotational inertia is increasing then angular speed must be slower
so correct answer will be
a. Her moment of inertia increases and she rotates slower.
Hi!
Mechanical advantage is defined as the<em> ratio of force produced by an object to the force that is applied to it.</em>
In our case, this would be the ratio of the force applied by the claw hammer on the nail to the force Joel applies to the claw hammer, which is
160:40 or 4:1
So the mechanical advantage of the hammer is four.
Hope this helps!
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.