Hey there!:
Molar mass Ca(NO2)2 = 132.089 g/mol
Mass of solute = 120 g
Number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 120 / 132.089
n = 0.0009084 moles of Ca(NO2)2
Volume in liters of solution :
240 mL / 1000 => 0.24 L
Therefore:
Molarity = number of moles / volume of solution
Molarity = 0.0009084 / 0.24
Molarity = 0.003785 M
Hope that helps!
The whole Activity , poem and paragraph is missing in the question.
Answer:
(1) Liquid A
(2) Solid A
Explanation:
Using this part of the given poem
Substances and mixtures behave differently,
During boiling and melting most especially
Boiling point of substance is fixed while mixture is not
Substance melts completely but mixture does not
The boiling point of the Pure substance remain fixed after reaching its boiling point this is shown by Liquid A
Solid A is melting completely so Solid A is a pure substance.
Answer:
145 hours
Explanation:
Since one hour of riding a bicycle takes up 505 kcal of energy. It is also stated that one gram of body fat is equal to 7.70 kcal. Also, it is given that 1 pound of body fat is equal to 454 g.
Hence;
1 Ib= 454 g
21 Ib= 21 × 454/1 = 9534 g
But
1g of body fat = 7.70kcal
9534 g of body fat = 9534 × 7.70 kcal/1 = 73411.8 kcal
If 505 kcal is lost in 1 hour
73411.8 kcal is lost in 73411.8 kcal × 1hour/505k cal = 145 hours
For the presence of ammonium ion, there is a need to add sodium hydroxide solution to the water and warm the mixture. Test any vapor that gets produced with damp red litmus paper. It should turn blue as ammonia gas is discharged, which is alkaline. The ionic equation for the reaction is:
NH₄⁺ + OH⁻ ⇒ NH₃ + H₂O
For the presence of phosphate ions, the addition of barium ions is done. The ionic equation is:
3Ba₂⁺ + 2PO4³⁻ ⇒ Ba₃ (PO₄)₂ (precipitate)