<span>When atoms lose or gain electrons in chemical reactions they form?
</span>Ions
<span> rate 3/1= square root of 32/x
square both sides
9/1=32x
x = 32/9
= 3.6
Must be He
molar mass =4
</span>
Answer:
8.0 moles
Explanation:
Since the acid is monoprotic, 1 mole of the acid will be required to stochiometrically react with 1 mole of NaOH.
Using the formula: 
Concentration of acid = ?
Volume of acid = 10 mL
Concentration of base = 1.0 M
Volume of base = 40 mL
mole of acid = 1
mole of base = 1
Substitute into the equation:

Concentration of acid = 40/10 = 4.0 M
To determine the number of moles of acid present in 2.0 liters of the unknown solution:
Number of moles = Molarity x volume
molarity = 4.0 M
Volume = 2.0 Liters
Hence,
Number of moles = 4.0 x 2.0 = 8 moles
Answer:
2K+(aq) + CO3²¯(aq) + Ca^2+(aq) + 2F¯(aq) —› Cu2CO3(s) + 2K+(aq) + 2F¯(aq)
Explanation:
K2CO3(aq) + 2CuF(aq) → Cu2CO3(s) + 2KF(aq)
The complete ionic equation for the above equation can be written as follow:
In solution, K2CO3 and CuF will dissociate as follow:
K2CO3(aq) —› 2K+(aq) + CO3²¯(aq)
CuF(aq) —› Ca^2+(aq) + 2F¯(aq)
Thus, we can write the complete ionic equation for the reaction as shown below:
K2CO3(aq) + 2CuF(aq) —›
2K+(aq) + CO3²¯(aq) + Ca^2+(aq) + 2F¯(aq) —› Cu2CO3(s) + 2K+(aq) + 2F¯(aq)
In given data:
maximum absorption wavelength λ = 580 nm = 580 x 10⁻⁹ m
write the equation to find the crystal field splitting energy:
E = hC / λ
Here, E is the crystal field splitting energy, h = 6.63 x 10⁻³⁴ J.sec is Planck's constant and C = 3 x 10⁸ m/sec is speed of light.
substitute in the equation above:
E = (6.64 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸) / (580 x 10⁻⁹) = 3.43 x 10⁻¹⁹J
This crystal field splitting energy is for 1 ion.
Number of atoms in one mole, NA = 6.023 x 10²³
to calculate the crystal field splitting energy for one mole:
E(total) = E x NA
= (3.43 x 10⁻¹⁹) x (6.023 x 10²³) = 206 kJ/ mole