Answer: 580 N
Refer to attached figure.
The angle of inclination is 22 degrees
weight (gravitational force) acts downwards.
Normal force is a contact force which acts perpendicular to the point of contact.
The horizontal component (mg cos 22 ) balances the normal force and the vertical component balances the frictional force.
Gravitational force on an object = mg
The normal force 

Answer:
The Frequency of the wave is 0.2Hertz
The period is 2seconds
Explanation:
We are asked to find the frequency and period
Frequency is the number of oscillations completed in one seconds
If five waves were made from the same source in 10 seconds, hence;
Frequency = number of oscillation/Time
Frequency = 5/10
Frequency = 0.5Hertz
Next is to get the period
Period = 1/Frequency
Period = 1/0.5
Period = 2seconds
Answer:
14.4 m/s
Explanation:
mass of Anna (Ma) = 68 kg
speed of Anna (Va) = 17 m/s
mass of SandraDay (Ms) = 76 kg
speed of SandraDay (Vs) = 12 m/s
We can find their speed (V) immediately after collision from the conservation of momentum where
(Ma x Va) + (Ms + Vs) = (Ma + Ms) x V
where V = speed immediately after collision
(68 x 17) + (76 + 12) = (68 + 76) x V
2068 = 144 V
V = 2068 / 144 = 14.4 m/s
Answer:
a) 2.5 m/s. (In the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) It'll take Sally 12 s to reach the shore which is 30 m from her starting point.
Explanation:
Linear momentum is conserved.
(mass of boot) × (velocity of boot) + (mass of sally) × (velocity of Sally) = 0
5×30 + 60 × v = 0
v = (-150/60) = -2.5 m/s. (Minus inicates that motion is in the opposite direction to the direction in which she threw the boot).
b) At time t = 10 s,
Sally has travelled 25 m and the boot has travelled 300 m.
Taking the starting point for both bodies as the origin, and Sally's direction as the positive direction.
Centre of mass = [(60)(25) + (5)(-300)]/(60+5)
= 0 m.
The centre of mass is still at the starting point for both bodies.
c) The shore is 30 m away.
Speed = (Distance)/(time)
Time = (Distance)/(speed) = (30/2.5)
Time = 12 s
Hope this Helps!!!
Answer:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
Explanation:
The height of the wave is determined by the wind strength and fetch.
The more the strength and the more the fetch size the more will be the height of the wave.
Remember as the wave approaches the coast its wavelength decreases and the wave height increases, whereas when the wave goes away from the coast its wavelength increases and height decreases.