The number of particles that are in 12.7 moles of compound that Jessica had is 7.65 x10^24 particles of compound ( answer E)
<u><em>Calculation</em></u>
<u><em> </em></u>The number of particles are calculated using the Avogadro's Principle constant.
- that is according to Avogadro's 1 moles = 6.02 x10^23 particles
what about 12.7 moles of compound= ? particles\
by use of cross multiplication
- number of particles of compound= [12.7 moles x (6.02 x 10^23)] / 1 mole = 7.65 x 10^24 particles of compound ( answer E)
N.b moles and moles cancels each other
Answer:
Option b. 9.59
Explanation:
First, let us calculate the pH. This is illustrated below:
[H3O+] = 3.9 x 10-5 M
pH = —Log [H3O+]
pH = —Log [3.9 x 10-5]
pH = 4.41
Recall: pH + pOH = 14
4.41 + pOH = 14
Collect like terms
pOH = 14 — 4.41
pOH = 9.59
Answer:
The sensory receptors send signals to Diego's brain cells. These signals are messages that help Diego figure out what to do next. As Diego thinks, more signals move from one brain cell to another.
The answer is Some of the heat used to make the steam is transformed into work as the steam pushes against the blades to make them turn. This also observes the law of conservation in thermodynamics. The kinetic energy in the steam helps push the blades and is converted to mechanical energy. Some of the energy is lost since it is never 100% efficient.