Answer:
<h2>5.6kW</h2>
Explanation:
Step one:
given
mass m= 24kg
distance moved= 6m
time taken= 4seconds
Step two:
Required
power
but work done is the force applied at a distance, and the power is the work done time the time taken
Work done= F*D
F=mg
W= mg*D
W=24*9.81*6
W=1412.6J
Power P= work * time
P=1412.6*4
p=5650.5W
P=5.6kW
Answer:
Plasma
Explanation:
For a fusion reaction to take place, there must be conditions in which the particles have extreme thermal kinetic energies, in this way the collisions that cause the nuclear fusion are generated. Therefore, it is necessary to reach very high temperatures, in which the state of matter will necessarily be plasma.
Change in velocity of larger moose: (1/3)v - v = -(2/3)v
<span>change in velocity of small moose: (1/3)v - (-v) = (4/3)v </span>
<span>- (change in velocity of larger moose)/(change in velocity of smaller moose) = 2
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help you. Feel free to ask more questions.
</span>
It forms mountains and sometimes islands.