Answer: explained below
Explanation:
Matter can change form through physical and chemical changes, but through any of these changes, matter is conserved. The same amount of matter exists before and after the change—none is created or destroyed.
Here we have to calculate the heat required to raise the temperature of water from 85.0 ⁰F to 50.4 ⁰F.
10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature from 50.4 ⁰F to 85.0 ⁰F
The amount of heat required to raise the temperature can be obtained from the equation H = m×s×(t₂-t₁).
Where H = Heat, s =specific gravity = 4.184 J/g.⁰C, m = mass = 135.0 g, t₁ (initial temperature) = 50.4 ⁰F or 10.222 ⁰C and t₂ (final temperature) = 85.0⁰F or 29.444 ⁰C.
On plugging the values we get:
H = 135.0 g × 4.184 J/g.⁰C×(29.444 - 10.222) ⁰C
Or, H = 10857.354 J or 10.857 kJ.
Thus 10857.354 J or 10.857 kJ heat will be needed to raise the temperature.
The Lewis structure of Chloroacetate (H₂CClCO₂) is given below. In structure it is shown that carbon has a double bond with one oxygen atom and two single bonds with CH₂Cl and O⁻.
Formal Charge; Formal charge is caculated as,
Formal charge = # of valence e⁻ - [# of lone pair of e⁻ + 1/2 # of bonded e⁻]
Formal charge on Oxygen (Highlighted Red);Formal charge = 6 - [ 6 + 2/2]
Formal charge = 6 - [6 + 1]
Formal charge = 6 - [7]
Formal charge = -1
Convert grams —> mols and then mols —> atoms
We know that there are 6.02 x 10^23 atoms/mol
And we know that there are about 160 grams of fe2o3 per mol
So (79g fe2o3)/(160 g/mol) = .49 mol fe2o3
Now we use avogadro’s number to do
(.49 mol fe2o3)/(6.02 x 10^23 atoms/mol) = the answer.
I’ll leave the easy math to you.
Water is the only one of these that would work by process of elimination.