To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.
When an airplane is flying straight and level at a constant speed, the lift it produces balances its weight, and the thrust it produces balances its drag. However, this balance of forces changes as the airplane rises and descends, as it speeds up and slows down, and as it turns.
Complete Question
In an action movie, the villain is rescued from the ocean by grabbing onto the ladder hanging from a helicopter. He is so intent on gripping the ladder that he lets go of his briefcase of counterfeit money when he is 130 m above the water. If the briefcase hits the water 6.0 s later, what was the speed at which the helicopter was ascending?
Answer:
The speed of the helicopter is 
Explanation:
From the question we are told that
The height at which he let go of the brief case is h = 130 m
The time taken before the the brief case hits the water is t = 6 s
Generally the initial speed of the briefcase (Which also the speed of the helicopter )before the man let go of it is mathematically evaluated using kinematic equation as
Here s is the distance covered by the bag at sea level which is zero
=>
=> 
=> 
efficiency= [useful energy transferred ÷ total energy supply]×100%
So, [5500÷10000]×100%=0.55×100
=55%
Explanation:
Below is an attachment containing the solution.