Let's say
a = 215,658
ok... so.. he first lost 1/3 of that

so, his nickname might just be even steven, because, he ended up with the same original amount after the 1/2 bump.
Answer: 0.2551
Step-by-step explanation:
Given : The temperature reading from a thermocouple placed in a constant-temperature medium is normally distributed with mean μ, the actual temperature of the medium, and standard deviation σ.
Significance level : 
The critical z-value for 95% confidence :
(1)
Since ,
(where x be any random variable that represents the temperature reading from a thermocouple.)
Then, from (1)
(2)
Also, all readings are within 0.5° of μ,
i.e. 
i.e.
[From (2)]
i.e.
i.e.
The required standard deviation : 
Well there's 10 minutes in the second part so first 48/2 is 24. Now 24/4 (since there's 4 people so far) is 6, now 6*6 because there's now 6 people in total so the final answer is 36 in 5 minutes

Cross multiply.
5.4x=9*25.8
5.4x=232.2 Divide both sides by 5.4
x=43