Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Pure water does
not have enough ions to conduct electricity. A mixture of metals such as iron,
zinc and copper in the wet soil can trigger electrolysis that requires excess
energy in the form of over potential to conduct electricity. The excess energy
is needed due to limited self-ionization of water. The wet soil then can
conduct current when positive and negative ions are present. The water ions begin
to flow from anode (positive electrode) to cathode (negative electrode) to be oxidize
and produce electricity.
<span> </span>
Let's write the reaction first.
HCl + H₂O ---> H₃O⁺ + Cl⁻
These reaction has two reactants, either the proton donor or the proton acceptor. Water is amphoteric, meaning it can act as an acid or base. Since HCl is an acid, then water in this reaction acts as a base.
1. The proton donor is HCl because it donates H+ to water which yields a hydronium ion, H₃O⁺.
2. The proton acceptor is water.
N=3.5 mol
c=3.5 mol/L
n=cv
v=n/c
v=3.5/3.5=1.0 L
A) 1.0 liter of solution