The oxidation number of iodine is 5 in Mg(IO3)2 which can be calculated as
Mg(IO3)2
MgI2O6
As we know that
Mg has +2
O has -2
So,
(+2) + 2I + 6 (-2)=0
2 + 2I - 12 =0
10+ 2I =0
10 = 2I
I =5
Answer:

Explanation:
First of all, we need to convert the pressure of the gas from torr to Pa. We know that:
1 torr = 133.3 Pa
So, the pressure in Pascals is

Then we also have:
n = 0.133 number of moles of the gas
volume of the gas
The ideal gas equation states that

where R is the gas constant and T the absolute temperature. Solving the equation for T, we find

In Celsius, it becomes

Let the mass of CaO = x grams
So mass of BaO = 5.14 -x grams
moles of CaO = mass / molar mass = x / 56
Moles of BaO = mass / molar mass = 5.14-x / 153
initial moles of CO2 = PV / RT = 750 X 1.50 / 760 X 0.0821 X 303 = 0.06
final mole sof CO2 = PV / RT = 230 X 1.50 / 760 X 0.0821 X 303 = 0.018
So moles of BaCO3 and CaCO3 formed = 0.06 - 0.018 = 0.042 moles
x / 56 + (5.14-x) /153 = 0.042
on solving
x = 0.68
So mass of CaO = 0.68 g
So percentage of CaO = 0.68 X 100 / 5.14 = 13.4 %
Percentage of BaO = 86.6%
The question is incomplete , complete question is:
Hydrogen, a potential future fuel, can be produced from carbon (from coal) and steam by the following reaction:

Note that the average bond energy for the breaking of a bond in CO2 is 799 kJ/mol. Use average bond energies to calculate ΔH of reaction for this reaction.
Answer:
The ΔH of the reaction is -626 kJ/mol.
Explanation:

We are given with:



ΔH = (Energies required to break bonds on reactant side) - (Energies released on formation of bonds on product side)



The ΔH of the reaction is -626 kJ/mol.
The empirical formula of a compound is the simplest ratio of components making up the compound.
In 100 g of compound,there's <span>66.6 g of C, 11.2 g of H and 22.2 g of O
lets calculate for 100 g of compound
C H O
mass </span> 66.6 g 11.2 g 22.2 g
number of moles 66.6/12 g/mol 11.2/1 g/mol 22.2/ 16 g/mol
= 5.55 mol =11.2 mol =1.3875 mol
divide by the least number of moles
5.55/1.3875 11.2/1.3875 1.3875/1.3875
= 4 = 8.08 = 1
round them off to the nearest whole number
C - 4
H - 8
O - 1
Therefore empirical formula of compound is C₄H₈O