Answer:
Honda won by 0.14 s
Explanation:
We are given that
Distance =S=200 m
Initial velocity of Honda=u=0m/s
Initial velocity of Porsche=u'=0m/s
Acceleration of Honda=
Acceleration of Porsche's=
Time taken by Honda to start=1 s

Substitute the values




Time taken by Honda=11.55 s
Now, time taken by Porsche



Total time taken by Porsche=10.69+1=11.69 s
Because it start 1 s late
Time taken by Honda is less than Porsche .Therefore, Honda won and
Time =11.69-11.55=0.14 s
Honda won by 0.14 s
Answer:
A. the wave speed v and Wavelength
Explanation:
Given that
Mass density per unit length=μ
Frequency = f
The velocity V given as


T=Tension
V=Velocity
V= f λ
λ=Wavelength
Therefore to find the tension ,only wavelength and speed is required.
The answer is A.
Answer:

Explanation:
Assuming uniform spread of sound with no significant reflections or absorption. We know that sound intensity varies
where r is the distance
Since intensity is given then when at 3 m


Since we have the constant then at 4m
Intensity, 
Electrons couldn't orbit the nucleus like miniature planets~!
V ( initial ) = 20 m/s
h = 2.30 m
h = v y * t + g t ² / 2
d = v x * t
1 ) At α = 18°:
v y = 20 * sin 18° = 6.18 m/s
v x = 20 * cos 18° = 19.02 m/ s
2.30 = 6.18 t + 4.9 t²
4.9 t² + 6.18 t - 2.30 = 0
After solving the quadratic equation ( a = 4.9, b = 6.18, c = - 2.3 ):
t 1/2 = (- 6.18 +/- √( 6.18² - 4 * 4.9 * (-2.3)) ) / ( 2 * 4.9 )
t = 0.3 s
d 1 = 19.02 m/s * 0.3 s = 5.706 m
2 ) At α = 8°:
v y = 20* sin 8° = 2.78 m/s
v x = 20* cos 8° = 19.81 m/s
2.3 = 2.78 t + 4.9 t²
4.9 t² + 2.78 t - 2.3 = 0
t = 0.46 s
d 2 = 19.81 * 0.46 = 9.113 m
The distance is:
d 2 - d 1 = 9.113 m - 5.706 m = 3.407 m
GOOD LUCK AND HOPE IT HELPS U