Answer:
A
Step-by-step explanation:
10-6 X 10-1 = 10-7
5.7*46.2=263.34
263.34=2.6334 x 10^2
10^2 x 10^-7 = 10^-5
so
=2.6334 x 10-5
Answer:
The average rate of change of f(x) = 3.14 inches⁻¹
The change in f(x) = 49.32 in
Step-by-step explanation:
The surface area of the spherical sculpture = x and its diameter f(x) = πx.
The average rate of change of f(x) as x changes is df(x)/dx = π = 3.14
Now the change in diameter Δf(x) = df(x) = (df(x)/dx)dx = πdx
dx = Δx = 28.3 in² - 12.6 in² = 15.7 in²
df(x) = π × 15.7 = 49.32 in
Answer:
its either 19.25 or 22.75
Step-by-step explanation:
<h2>
Answer:</h2>
The average speed of car is:
0.75 miles per minutes.
The equation of line is:

<h2>
Step-by-step solution:</h2>
The table that describes the time and number of miles marked is given by:
Time Miles
0 0
4 3
8 6
Clearly we could observe that with the increase in time by every 4 minutes the number of mile increases by 3.
i.e. the average speed is calculated as the ratio of change in miles to the change in time.
Hence,

Hence, the average speed=0.75 miles per minutes.
Also we will find the equation of the lines that related the miles and time by using the two-point formula.
i.e. any line passing through (a,b) and (c,d) is calculated by using the formula:

Here (a,b)=(0,0) and (c,d)=(4,3)
i.e. the equation is given by: