The solution for this problem would be:(10 - 500x) / (5 - x)
so start by doing:
x(5*50*2) - xV + 5V = 0.02(5*50*2)
500x - xV + 5V = 10
V(5 - x) = 10 - 500x
V = (10 - 500x) / (5 - x)
(V stands for the volume, but leaves us with the expression for x)
As per the question Bob drops the bag full with feathers from the top of the building.
The mass of the bag(m)= 1.0 lb
Let the air resistance is neglected.As the bag is under free fall ,hence the only force that acts on the bag is the force of gravity which is in vertical downward direction.
Here the acceleration produced on bag due to the free fall will be nothing else except the acceleration due to gravity i.e g =9.8 m/s^2
Here we are asked to calculate the distance travelled by the bag at the instant 1.5 s
Hence time t= 1.5 s
From equation of kinematics we know that -
S=ut + 0.5at^2 [ here S is the distance travelled]
For motion under free fall initial velocity (u)=0.
Hence S= 0×1.5+{0.5×(-9.8)×(1.5)^2}
⇒ -S =0-11.025 m
⇒ S= 11.025 m
=11 m
Here the negative sign is taken only due to the vertical downward motion of the body .we may take is positive depending on our frame of reference .
Hence the correct option is B.
The elastic potential energy of the spring is 6.8 J
Explanation:
The elastic potential energy of a compressed/stretched spring is given by the equation:

where
k is the spring constant
x is the elongation of the spring
The spring constant of the spring in this problem can be found by keeping in mind the relationship between force (F) and elongation (x) (Hooke's law):

By looking at the graph and comparing it with the formula, we realize that the slope of the force-elongation graph corresponds to the spring constant. Therefore in this case,

Therefore when the spring has a elongation of
, its potential energy is

Learn more about potential energy:
brainly.com/question/1198647
brainly.com/question/10770261
#LearnwithBrainly
Answer : The mass of ice melted can be, 3.98 grams.
Explanation :
First we have to calculate the moles of ice.

where,
Q = energy absorbed = 27.2 kJ
= enthalpy of fusion of ice = 6.01 kJ/mol
n = moles = ?
Now put all the given values in the above expression, we get:


Now we have to calculate the mass of ice.

Molar mass of ice = 18.02 g/mol

Thus, the mass of ice melted can be, 3.98 grams.
Answer:
D) Slide an object of known mass across a rough surface, using a constant applied force that can be measured by a force sensor. Place a motion detector behind the object so that its speed can be measured as it slides across the surface. Repeat the experiment for different applied forces.
Explanation:
"The motion detector will provide information about the object’s speed as a function of time as it slides as a result of the applied force. The information about the object’s speed as a function of time can be used to determine the acceleration of the object. The force sensor measures the applied force exerted on the object, and the mass of the object is known. Therefore, this experiment can be used to determine how an object’s mass is related to the net force exerted on the object and the acceleration of the object."
It cannot be A because we need an acceleration will be determined by gravity.
It cannot be B because the term constant speed means that there is no net force, which is required by the initial question.
It cannot be C because the experiment is good for determining the coefficient of friction but not for determining how the mass relates to the acceleration.
It must be D because the object is moving and we have a motion detector, we can graph the acceleration vs time graph. So D allows you to have a lot of the different acceleration values which helps with determining the relationship between acceleration and the mass.