If the scale reads 650N, then the mass of whoever it is standing on the scale is
(weight) / (gravity) = (650N) / (9.8 m/s²) = 66.3 kilograms .
It's not MY mass, even if I'm the one standing on the scale.
If I stand on a scale and it reads 650 N, the scale is broken.
Answer:
Explanation:
Mutual inductance is equal to magnetic flux induced in the secondary coli due to unit current in the primary coil .
magnetic field in a torroid B = μ₀ n I , n is number of turns per unit length and I is current .
B = 4π x 10⁻⁷ x (1000 / 2π x .16 )x 1 ( current = 1 A)
flux in the secondary coil
= B x area of face of coil x no of turns of secondary
= 4π x 10⁻⁷ x (1000 /2π x .16 ) .25 x 10⁻⁴ x 750
= 2 x 1000 x .25 x( 750 /.16) x 10⁻¹¹
2343.75 x 10⁻⁸
= 23.43 x 0⁻⁶ H.
.
The final answer is B hope its helps
Answer:
Explanation:
(1.7 m/cycle)(46 cycle/s) = 78.2 m/s
Answer:
0.01
Explanation:
Given the data:
10.1,9.87, 9.76, 9.91, 9.75, 9.88, 9.69, 9.83, 9.90
True value = 9.81
Mean value :
Σx / n
Sample size, n = 9
(10.1 + 9.87 + 9.76 + 9.91 + 9.75 + 9.88 + 9.69 + 9.83 + 9.90) / 9
= 88.69 / 9
= 9.854
Standard deviation (σ) :
Sqrt (Σ(X - m)² / n)
[(10.1 - 9.854)^2 + (9.87 - 9.854)^2 + (9.76 - 9.854)^2 + (9.91 - 9.854)^2 + (9.75 - 9.854)^2 + (9.88 - 9.854)^2 + (9.69 - 9.854)^2 + (9.83 - 9.854)^2 + (9.90 - 9.854)^2] / 9
Sqrt(0.113824 / 9)
Sqrt(0.0126471)
σ = 0.1124593
Standard Error = σ / sqrt(n)
Standard Error = 0.1124593 / 9
Standard Error = 0.0124954
Standard Error = 0.01 ( 1 significant digit)