Answer:
a. The original temperature of the gas is 2743K.
b. 20atm.
Explanation:
a. As a result of the gas laws, you can know that the temperature is inversely proportional to moles of a gas when pressure and volume remains constant. The equation could be:
T₁n₁ = T₂n₂
<em>Where T is absolute temperature and n amount of gas at 1, initial state and 2, final states.</em>
<em />
<em>Replacing with values of the problem:</em>
T₁n₁ = T₂n₂
X*7.1g = (X+300)*6.4g
7.1X = 6.4X + 1920
0.7X = 1920
X = 2743K
<h3>The original temperature of the gas is 2743K</h3><h3 />
b. Using general gas law:
PV = nRT
<em>Where P is pressure (Our unknown)</em>
<em>V is volume = 2.24L</em>
<em>n are moles of gas (7.1g / 35.45g/mol = 0.20 moles)</em>
R is gas constant = 0.082atmL/molK
And T is absolute temperature (2743K)
P*2.24L = 0.20mol*0.082atmL/molK*2743K
<h3>P = 20atm</h3>
<em />
Answer:
The answer to your question is Molarity = 0.6158, I got the same answer as you.
Explanation:
Data
Molarity = ?
Mass of KMnO₄ = 36.5 g
Total volume = 375 ml
Process
1.- Calculate the Molar mass of KMnO₄
KMnO₄ = (1 x 39.10) + (54.94 x 1) + (16 x 4)
= 39.10 + 54.94 + 64
= 158.04 g
2.- Calculate the moles of KMnO₄
158.04 g of KMnO₄ ------------------- 1 mol
36.5 g of KMnO₄ --------------------- x
x = (36.5 x 1) / 158.04
x = 0.231 mol
3.- Convert the volume to liters
1000 ml -------------------- 1 L
375 ml --------------------- x
x = (375 x 1)/1000
x = 0.375 L
4.- Calculate the Molarity
Molarity = moles / volume
-Substitution
Molarity = 0.231 moles / 0.375 L
Result
Molarity = 0.6158
Mole ratio for the reaction is 1:1
no of moles in NaOH that reacted= 1*21.17/1000=0.02117mols
molarity of HCl=0.02117*10/1000
=2.117M